Všichni víme, že při hubnutí není alkohol vhodný. A co si budeme povídat, držet alkohol na uzdě je dobré i po ukončení redukční fáze a má to své důvody. A my ženy bychom se měly mít před užíváním alkoholu na pozoru ještě více než muži – pokud chceme zůstat krásné a zdravé až do vysokého věku. Alkohol totiž, mimo jiné, podporuje systémový zánět, stárnutí na buněčné rovině a výrazně zhoršuje i projevy menopauzy! Z pohledu Metabolic Balance tedy alkohol do redukčního a ozdravného protokolu určitě nepatří. Proč je důležité alkohol načas omezit nebo ho zcela vyloučit? A jak ho případně společensky nahradit? Na to se krátce podíváme v tomto povídání…
Za optimálních okolností, se naše játra starají o spoustu důležitých věcí. Mají na starosti metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin. Produkují žluč i hormony. Ukládají a následně uvolňují glykogen, železo a některé vitamíny. Produkují bílkoviny krevní plazmy a v neposlední řadě se významně podílejí také na detoxikaci organismu. A to je spoustu práce!
V první řadě je potřeba pochopit, že alkohol je metabolizován jinak než standardní jídlo. Za normálních, optimálních podmínek, tělo získává energii z potravy – sacharidů, tuků a bílkovin, které se pomalu tráví a vstřebávají v gastrointestinálním systému. Nicméně, tento zaběhlý proces trávení se okamžitě změní, když je přítomen alkohol!
Pokud si dáte i jen doušek nebo sklenku alkoholického nápoje, tak játra mu začnou okamžitě věnovat pozornost (alkohol je pro tělo totiž neurotoxin). Vzhledem k tomu naše „detoxikační jednotka“ – játra, věnují veškerou pozornost tomu, aby tělo bylo zbaveno tohoto toxinu (tzn. že musí primárně začít odbourávat alkohol), tak naše tělo není schopno správně zpracovávat a štěpit potraviny, které obsahují sacharidy, bílkoviny a tuky. Proto jsou tyto kalorie přeměněny na tělesný tuk, k jehož uložení dochází na našem těle!
Tím to ale nekončí! I když játra alkohol odbourají, setrvávají ještě několik dalších dnů tzv. „na stráži“ a hlídají, zda se „nepřítel neurotoxin“ v podobě další skleničky náhodou nevrátí. Pokud je tedy vaším cílem redukovat hmotnost, může se stát, že se vaše hubnutí klidně na celý týden (u někoho i na déle) zastaví. Játra totiž nemohou optimálně vykonávat všechny své funkce.
Vliv alkoholu na centrální nervový systém
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pochopit vliv alkoholu na vaše tělo, je porozumět tomu, jak ovlivňuje váš centrální nervový systém. Alkohol snižuje komunikaci mezi mozkem a tělem a ztěžuje koordinaci a vyvažování těla. Nezřetelná řeč je jedním z prvních příznaků toho, že jsme toho příliš vypili.
Vzhledem k tomu, že alkohol často způsobuje větší poškození centrálního nervového systému, může dojít i ke znecitlivění a mravenčení v nohou a rukou. Ještě více pak pití souvisí i s vaší myslí, neboť ztěžuje mozku vytvářet dlouhodobé vzpomínky, snižuje schopnost jasně myslet a racionálně se rozhodovat.
V průběhu času při dlouhodobém pití může dojít k poškození čelního laloku, tedy oblasti mozku, která je mimo jiné zodpovědná za emoční kontrolu, krátkodobou paměť a úsudek. Extrémní výkyvy nálad, deprese, psychická labilita nejsou ojedinělé.
Vliv alkoholu na dlouhodobé metabolické zdravotní důsledky
Pravidelné a časté užívání alkoholu se vystavuje uživatele vyššímu riziku rozvoje inzulinové rezistence a diabetu 2. typu. Nadměrná konzumace alkoholu může také vést k poškození tkáně v játrech, známému jako alkoholické onemocnění jater (ALD). Zatímco vztah mezi konzumací alkoholu a rozvojem diabetu 2. typu není zcela objasněn, výzkum naznačuje, že častá a pravidelná konzumace alkoholu vede k dysfunkci a smrti pankreatických beta buněk.
Tyto buňky obvykle fungují tak, že ukládají, syntetizují a uvolňují inzulín a jsou nezbytné pro udržení celotělových cirkulujících koncentrací glukózy ve zdravém rozmezí. Když jsou pankreatické beta buňky narušeny, jejich schopnost vylučovat inzulín v reakci na zvýšení hladiny glukózy v krvi je snížena, což vede k vyšším než normálním hladinám glukózy v krevním řečišti. Navíc se ukázalo, že dysfunkce v těchto buňkách snižuje funkčnost signalizace inzulinového receptoru, snižuje schopnost jater ukládat glukózu jako glykogen a snižuje obsah glykogenu v celých játrech. Tyto faktory jsou přímou indikací diabetu 2. typu a glykemické dysregulace.
Vliv alkoholu na hladina krevního cukru a inzulinu
Alkohol obsahuje v mnoha případech i vysoký obsah cukru (víno, pivo, míchané drinky). Má tedy i vysoký glykemický index i glykemickou zátěž, což negativně ovlivňuje hladinu krevního cukru a inzulínu. V konečném výsledku tento stav vede k chutím na nezdravé potraviny, k ukládání tuků a také vystavuje jeho uživatele vyššímu riziku rozvoje inzulinové rezistence a diabetu 2. typu.
Vliv alkoholu na trávicí a endokrinní žlázy
Časté a pravidelné pití alkoholu může způsobit abnormální aktivaci trávicích enzymů produkovaných slinivkou břišní. Nahromadění těchto enzymů může vést k zánětu známému jako pankreatitida. Pankreatitida se může stát dlouhodobým stavem a způsobit vážné komplikace.
Vliv alkoholu na oslabenou funkci jater
Játra jsou orgán, který pomáhá rozkládat a odstraňovat škodlivé látky z těla, a to včetně alkoholu. Pravidelné užívání alkoholu však tento proces narušuje. Alkohol totiž blokuje činnost jater, které ho musí odbourávat a nemohou tak plnit svoji běžnou funkci, která je potřeba při hubnutí více, než kdy jindy.
Pravidelné užívání alkoholu také zvyšuje riziko chronického zánětu jater a onemocnění jater. Tím, jak se játra stále více poškozují a oslabují, je pro ně stále těžší a těžší odstraňovat toxické látky z těla. To může vést k hromadění toxinů a odpadu v těle a následně i ohrozit naše celkové zdraví. Ženy mají v souvislosti s alkoholem vyšší riziko vzniku alkoholického onemocnění jater, protože ženské tělo absorbuje více alkoholu a potřebuje proto i delší dobu na jeho zpracování.
Vliv alkoholu na zhoršení zažívání
Souvislost mezi konzumací alkoholu a trávicím systémem nemusí být na první pohled zřetelná. Nežádoucí účinky se totiž mohou objevit až po poškození. Čím více alkoholu pijeme, tím větší poškození může nastat. Pravidelná konzumace alkoholu může poškodit tkáně v zažívacím traktu a zabránit střevům trávit jídlo a vstřebávat živiny a vitamíny. [Vzpomeňte si jen, jak vysoké % lidí si stěžuje na zažívací problémy!] Výsledkem bývá také podvýživa na buněčné rovině. Silné pití může také vést k plynatosti, nadýmání, pocitu plnosti v břiše, průjmu nebo bolestivé stolici. U lidí, kteří holdují alkoholu příliš, nejsou vředy nebo hemeroidy nic neobvyklého.
Vliv alkoholu na oběhový systém
Alkohol může negativně ovlivňovat i funkci srdce a plic. Mezi komplikace oběhového systému patří vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep, ale i infarkt či mrtvice. Alkohol také negativně ovlivňuje schopnost absorpce vitamínů a minerálů z potravy, což může způsobit anémii. Jedním z největších příznaků anémie je únava. Lidé, kteří jsou pravidelnými konzumenty alkoholu, mají vyšší riziko srdečních problémů než lidé, kteří nepijí.
Vliv alkoholu na oslabení imunitního systém
Pití alkoholu výrazně narušuje přirozený imunitní systém těla a kvůli tomu je pro tělo obtížnější odvrátit napadení bakteriemi a viry.
Vliv alkoholu na kvalitu spánku
Přestože nám jedna sklenička alkoholu může občas pomoci k lepšímu spánku, pravidelné pití se již negativně odráží na kvalitě spánku. Během noci musí totiž játra pracovat na odbourání alkoholu a tělo kvůli tomu nemůže během spánku dostatečně regenerovat.
Alkohol také narušuje REM spánek, v němž tělo regeneruje. Jakmile se totiž člověk opije, obvykle upadá rovnou do hlubokého, bezesného spánku. Sny a REM fáze spánku tedy přicházejí až v okamžiku, kdy tělo začne alkohol odbourávat, tudíž příliš pozdě na to, aby se tělo stihlo zregenerovat. Tím, že konzumace alkoholu negativně ovlivňuje kvalitu spánku, může to vést ke zvýšené citlivosti na glukózu a vyšší glykemické odpovědi na stejné jídlo následující ráno (pokud se tedy rozhodnete pít alkohol, zvolte si následující ráno slanou snídani bohatou na bílkoviny a přirozené tuky).
S alkoholem, ať už je to pivo, víno nebo něco tvrdšího, bychom si neměli zahrávat. V hubnoucí fázi je alkohol, stejně jako potraviny s vysokou glykemickou zátěží, zcela kontraproduktivní a určitě ho nedoporučujeme. V přechodové a udržovací fázi programu Metabolic Balance je možné si čas od čas skleničku dát. Já tomu říkám „tréninková sklenka“, kde trénuji játra aby nevyšla ze cviku a uměla si s alkoholem poradit. Nicméně, nejlepší by bylo, kdybychom alkohol nepili vůbec.
Jak již bylo zmíněno, alkohol může mít totiž široký vliv na metabolismus. Pokud si chcete ve fázi, kdy nehubnete dopřát skleničku, tak si ji dopřejte! Mějte ale na paměti, co vše to v těle ovlivní.
Možností je určitě více. Já se s vámi podělím o ty své… Já sama jsem během těch let, co se od roku 2010 stravuji podle principů Metabolic Balance, téměř alkohol přestala pít. Ne, nejsem puritán, ale prostě mi postupem času alkohol přestal „dělat dobře“. Jde o „ten pocit“! To je pro mě naprosto určující. Cítím se po něm unavená, bez energie a tenhle stav je mi, s porovnáním té čerstvé energie bez alkoholu, velmi nepříjemný. Občas si také skleničku dobrého vína nebo nějakého speciálního piva s chutí dám, ale opravdu si vybírám a děje se to čím dál tím méně…
Vyzkoušejte jablečný ocet jako Prosecco/ neprosecco
Našla jsem si takovou jednu vychytávku, jak trochu obelstít ten svůj návyk a zároveň své tělo v hubnutí podpořit. Můžete vyzkoušet také – prosecco/ neprosecco. Stačí 1 pol. lžíce kvalitního jabl. octa + dolít perlivou vodou (já používám Mangesii) a je to. Jasně že to nechutná jako pravé prosecco, ale chutná to překvapivě moc dobře (připomínám, že jablečný ocet musí být velmi kvalitní, jemný). Navíc jabl. ocet podporuje trávení a je přírodním stimulátorem pro tvorbu HCI (kyseliny chlorovodíkové) v těle.
Na přípravu Prosecca/ neprosecca mrkněte ve video zde>>.
Na trhu je spoustu nealkoholických vín, bohužel, často nemají odpovídající složení. Obsahují přidaná aditiva, přidaný cukr apod. Já si našla kvalitní francouzskou značku Bruno Marret. Proč? Na výrobu vína Bruno Marret se používají výhradně kvalitní hrozny těch nejlepších odrůd vinné révy, které jsou za tímto účelem pěstovány. Proces odstranění alkoholu je k vínu velmi šetrný, probíhá tzv. studeným procesem a proto v něm zůstává maximum látek, které činí víno vínem skvělé chutě a vůně.
Tuhle značku jsem si vybrala, protože se jedná o naprosto čisté víno. Při jeho výrobě se nepoužívají žádné pomocné látky, není přítomen ani přidaný cukr. S odstraněním alkoholu se zároveň snížil obsah toho přírodního cukru, což je pro lidi, kteří jsou ve fázi redukčního a zdravotního protokolu důležitá informace! Proto je možné užít si tohle víno užít občas i v rámci redukční fáze (já si dám občas skleničku k jídlu, místo ovoce).
Pokud dodržujete principy Metabolic Balance a snažíte se omezit nebo zcela vyloučit alkohol, tak francouzská dealko vína od francouzského vinaře Bruno Marret jsou skvělé řešení.
Zde se názory rozcházejí. U každého to bude nejspíše jiné, v závislosti na mnoha dalších faktorech. Zastánci mírného popíjení doporučují 0,5–1 nápoj denně u žen a 1–2 nápoje denně u mužů (z mého pohledu je tohle již pravidelné a časté rande se skleničkou).
Když jsem byla letos na lékařské konferenci, která se věnovala vlivu stravy na naše celkové zdraví, mluvili tam přednášející lékaři také o alkoholu. Na otázku „jaké je optimální a přijatelné množství alkoholu k denní spotřebě“ odpověděl MUDr. Juraj Tkáč (náš přední psychiatr a adiktolog), že žádné. A Prof. MUDr. Jan Piťha, CSc. zmínil dávku 100g za týden. Přebereme si to každý sám ve své hlavě 😉!
Stáhni si zdarma e-book
Objevte klíče ke štíhlejší postavě, skvělé kondici a celkovému zdraví během menopauzy! V eBooku najdete popsané konkrétní zásady a principy stravování, které vycházejí z německého nutričního programu Metabolic Balance, respektují metabolické a hormonální potřeby těla a mohou vám poodhalit, jak aktivně a zdravě zvládnout všechny výzvy spojené s menopauzou. Buďte v souladu se svým tělem a užijte si plnohodnotný život i v této fázi života!