Jmenuji se Bára a mojí profesí a zároveň i velkou vášní je zdravé jídlo, které ctí a respektuje jedinečnost našeho těla. Specializuji se jako odborný výživový poradce v unikátním výživovém projektu Metabolic balance, který probíhá za spolupráce týmu zahraničních lékařů a odborníků na výživu z institutu Metabolic balance v německém Isenu. Pomáhám lidem pochopit, respektovat a ctít potřeby svého jedinečného těla, upravit svoji hmotnost, zlepšit trávení a zažívání a zároveň dlouhodobě podporovat své zdraví zevnitř pomocí metabolicky vstřícné stravy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Tento článek jsem se rozhodla napsat, protože si čím dál tím více uvědomuji, jak jídlo má zcela zásadní dopad na naše zdraví, na to jak se cítíme ve svém těle. A protože mě baví a těší předávat své zkušenosti dál každému, kdo má touhu něco změnit a je připraven tuto touhu i naplnit skutečnými činy a kroky…
Ve své praxi se velmi často setkávám se ženami, které si moc přejí jíst zdravěji, ale většinou jejich snaha ztroskotá na tom, že vlastně NEVĚDÍ, co to znamená „jíst zdravěji“ (já sama jsem před lety na obecně doporučované zdravé stravě přibrala +13 kilo). Mnohdy dojdou opravdu daleko, a stojí je to spoustu času a sil, zvládnou nakupovat kvalitní zdravé potraviny, ale často je kombinují v nevhodných kombinacích nebo poměrech. Přehání to s olivovým nebo jiným rostlinným olejem, případně s mléčnými výrobky apod., a ve snaze dát tělu dostatek živin vlastně kombinují potraviny, které jsou „nekombinovatelné“.
Nedivím se! Není totiž snadné si vybrat. Dnešní moderní nabídka jídla je pro každého neuvěřitelně matoucí. Prakticky každý odborník na výživu má dnes svůj dietní program nebo návrh životosprávy, o kterém se domnívá, že je vhodný pro každého. Možná pro někoho ano, nikoli však pro všechny!
Většina nejznámějších diet se vyznačuje tím, jak se od sebe diametrálně liší. O naši pozornost soutěží opravdu mnoho diet a všechny slibují podobný výsledek: energii, fyzickou zdatnost a život bez nemocí – navzdory tomu, že si jejich rady mnohdy dost protiřečí.
Knihkupectví a internet jsou zaplaveny množstvím diet s tolika protichůdnými názory, že většina z nás je z toho zmatena a nejsme schopni se v tom všem vyznat a už vůbec ne zorientovat. A protože nemáme možnost rozumně si vybrat, co je vlastně pro nás správné jíst, jsme odsouzeni k nekonečnému experimentování a hraní tzv. věčné „stravovací rulety“. A i když někteří občas vyhrají, tj. náhodně přijdou na to, co by měli jíst, většina z nás, bohužel, prohrává.
Částečně je to o našich fyzických dispozicích, o tom jakou vnitřní péči jsme svému tělu v předchozích letech věnovaly či nevěnovaly, také o naší psychice, o celkovém životním stylu, kde hraje velkou roli nejen strava, ale i spánek, pohyb, míra stresu a to, jak na věci ve svém životě nahlížíme a jak o nich přemýšlíme (ale o tom v jiném článku). Dnes bych se v tomto článku chtěla zaměřit prioritně právě na stravu, protože správně nastavená strava je tím nejlepším základem pro boj se symptomy klimakteria.
V první řadě bude pro nás přínosné přijmout tu skutečnost, že jsme každý člověk metabolicky odlišný, a každému „sedí“ jiné potraviny, v jiných kombinacích a v jiných poměrech základních živin. A proto je tím nejideálnějším řešením jíst to, co skutečně vyhovuje tomu MÉMU tělu. Je to podobné jako s auty – do benzínového auta byste také naftu nenalili. A pokud ano, asi byste s ním daleko nedojeli. Ale se svým tělem to děláme dnes a denně a po letech se začínáme divit, jak je možné, že nám tělo nefunguje, jak bychom si přáli.
Současné výzkumy ukazují, že výběr stravy by měl být ideálně individuální, protože, co se osvědčilo u jednoho, nemusí mít na druhého žádný vliv a třetímu může dokonce uškodit. Je krásné sledovat, jak při správně nastavené stravě, která respektuje jedinečnost našeho metabolizmu, začínají hubnout i ženy, kterým se to doposud nedařilo. A vůbec nevadí, že procházejí menopauzou.
Protože pracuji již více jak 7 let jako odborný výživový poradce v unikátním výživovém projektu Metabolic Balance®, mám s hubnutím v menopauze (a nejen v ní) celkem bohaté zkušenosti. Vím totiž, jak moc může správně nastavená strava, výběr a kombinace potravin ovlivňovat hormonální reakce našeho těla a látkovou výměnu. Strava je totiž jedním z nejúčinnějších pomocníků, které má žena v klimakteriu k dispozici. A zdravá strava není vlastně nikterak složitá – ale mnohdy je potřeba dobrý návod, JAK NA TO.
Nemusíte nutně vstupovat do programu Metabolic Balance®, abyste vyzkoušeli přínosy metabolicky vstřícné stravy na vlastní kůži. Stačí, když zařadíte následující uvedené principy, které vychází z programu Metabolic balance® alespoň na 30 dnů do svého jídelníčku a poté vyhodnotíte přínosy😉.
Jsem přesvědčena, že díky této zkušenosti vám spoustu věcí „docvakne“ a navíc budete velmi mile překvapeni – že můžete jíst běžné potraviny, pochutnat si a zároveň hubnout a cítit se mnohem lépe a to i přesto, že procházíte menopauzou. Jde totiž o to, co a jakým způsobem jíte. A je to celkem snadné 😉. Tak pojďme prakticky na to…
Stáhni si zdarma e-book
Objevte klíče ke štíhlejší postavě, skvělé kondici a celkovému zdraví během menopauzy! V eBooku najdete popsané konkrétní zásady a principy stravování, které vycházejí z německého nutričního programu Metabolic Balance, respektují metabolické a hormonální potřeby těla a mohou vám poodhalit, jak aktivně a zdravě zvládnout všechny výzvy spojené s menopauzou. Buďte v souladu se svým tělem a užijte si plnohodnotný život i v této fázi života!