Stále častěji od vás dostávám dotazy týkající toho, co dělat v souvislosti se šířící se nákazou koronaviru. Protože není v mých silách odpovídat na tyto dotazy jednotlivě, tak to dělám nyní formou videa a článku s konkrétními doporučeními… Nechci říkat, že moje doporučení níže jsou vhodná pro každého z vás… Každý jsme jiný a tak i vy to můžete mít jinak. Já sama jsem si našla pro sebe to, co mi vyhovuje a díky čemu se cítím dobře psychicky, ale i ve svém těle. Ale věřím, že i pro vás mohou být aspoň některé mé tipy inspirací, i když to vy můžete mít jinak.
[Upozornění! Jenom bych ráda upřesnila, že video bylo natáčené cca 10 dnů zpět (8/3 2020), kdy byla situace v souvislosti s nákazou odlišná. Takže nereflektuje přesně aktuální situaci, kdy je u nás již stovky nakažených osob. Každopádně všechna doporučení pro podporu imunity v článku stále platí stejně.]
Píšete si o konkrétní tipy a ptáte se mě v poradně, jak je ještě možné v této situaci víc podporovat imunitní systém. Na internetu v současné době můžete dohledat už hodně skvělých doporučení od vzdělaných a chytrých lidí… Ty mé se jim v mnohém podobají, ale i tak jsem je pro vás sepsala v jednotlivých bodech níže.
Už dávno jsem se rozhodla zaměřovat svoji pozornost nikoli na obavy a strach z toho, co se vedle mě děje, nebo co z toho může být, ale na svoji sílu, odvahu, zdraví, vnitřní klid, radost… Proč? Ve zkratce – panika, strach a úzkost zvyšují riziko jakékoli infekce.
Pokud se budu zaměřovat na obavy a strach, které se přirozeně do naší mysli vkrádají v souvislosti s ohrožujícími situacemi, podporuji tím ve svém těle velký stres. Stres zvyšuje tvorbu stresových hormonů. Tyto stresové hormony pak snižují sekreci hormonů, které pozitivně podporují regeneraci a vnitřní prostředí těla. Mám-li tedy stres, protože zažívám obavy a strach, oslabuji svoji imunitu, připravuji se tak o svoji sílu a také snižuji celkovou odolnost organismu. Díky tomu jsem pak samozřejmě náchylnější k jakémukoli typu onemocnění.
Důležité! Abych mohla svůj přístup změnit (protože strach je přirozenou součástí naší DND a ať si to přiznáváme nebo ne, tak se každý něčeho někde uvnitř bojíme), bylo třeba se soustředit nejprve na přijetí svého strachu a přijetí této situace. Já to mám podobně jako s přijetím chladu. Pokud vlezu do ledu, je to přirozeně velmi stresová situace, ze které mohu mít i strach. Když svůj strach a ponoření do ledu přijímám a díky hlubokému dýchání se v této situaci uvolním, tak se tento strach a obavy proměňují třeba ve vzrušení, radost nebo hluboký klid a já se tak dostávám do neutrálního stavu. A díky tomu to, co se mě nebo v mé blízkosti děje, mohu prožívat neutrálně, v klidu, bez vnitřního stresu. Důležité je to ale to, že když nezažívám stres, má moje tělo prostor pro přirozenou regeneraci a neoslabuji tak zbytečně svoji imunitu, sílu a odolnost, ale naopak je podporuji.
Pokud tedy mohu doporučit, nesoustřeďte se zbytečně na strach a obavy, nedávejte jim ve své mysli prostor – jenom je pozorujte, přijměte, obejměte aby se mohly proměnit a nechte být. Představte si své tělo jako krásný, pevný vnitřní chrám, kde můžete nacházet bezpečí a klid v jakékoli životní situaci. Chraňte si tento svůj vnitřní chrám před podobnými emocemi, jako jsou strach a obavy. A pokuste se ho raději naplňovat vnitřním klidem, mírem, modlitbou, meditací, silou, přijetím a odevzdáním, smířením, radostí a dalšími zdraví podporujícími myšlenkami, ale i konkrétními skutky.
Snažme se omezit rizika kontaktu s virem/nemocí. Já sama se snažím vyhýbat přeplněným místům, pokud mi to situace dovolí, chodím raději pěšky, nebo přejedu autem. Snažím se být každý den venku, na čerstvém vzduchu, nejčastěji v lese, kde absolvuji dlouhé svižné procházky s Thorinkou (můj pes), při které si dobře zadýchám a zároveň rozpohybuji celé tělo. Rychlá chůze je fajn, ale můžete si jít zaběhat, zaskákat atd. Dostatek pohybu, ideálně na čerstvém vzduchu, je pro podporu obranyschopnosti hodně důležitý.
Když nemůžete jít ven, je fajn si zacvičit aspoň 30 minut doma, u otevřeného okna. Na sociálních sítích probíhá každý den nespočet lekcí on-line. Jukněte na facebooku např. na Paulus Yoga. Jinak vymyslet se dá ledacos.
Neoddiskutovatelným základem pro silný imunitní systém je kvalitní, přirozená strava, plná živin. Vyhoďte nezdravé potraviny, omezte cukr ve všech podobách, i těch tzv. zdravých v podobě různých agáve sirupů apod. Omezte bílou mouku, nahraďte je třeba celozrnnou žitnou (má nízkou glykemickou zátěž, což je pro tělo fajn.)
Jezte přirozené druhy bílkovin, dostatek zeleniny, ovoce. Vy, kteří máte svůj osobní jídelní plán Metabolic Balance, držte se jeho doporučení. Vy, kteří tento plán nemáte, najdete konkrétní rady např. v eBooku ZDARMA 9 tipů, jak upravit svoji váhu.
Dodržujte pitný režim v podobě čisté vody, kterou pijte v pauzách mezi jídly. Pitný režim podporuje vylučovací orgány, lymfatický systém a celkovou detoxikaci. Působí vlastně jako taková vnitřní sprcha, která „omývá“ naše tělo zevnitř.
Nezapomínejte na zdravé tuky v podobě za studena lisovaných olejů s vysokým obsahem Omega 3 nenasycených mastných kyselin. Skvělý je např. olej lněný, dýňový, konopný, sezamový, olej z vlašských ořechů. Doplňujte také Omega 3 v podobě rybího tuku (doplněk stravy v podobě kapslí). S imunitou dělá zázraky.
Dalším důležitým podporovatelem zdravé imunity a celkové odolnosti je i dostatek kvalitního spánku (tam já sama mám ještě rezervy, protože pracuji pozdě do noci, ale už se to snažím zlepšit).
Dbejte tedy na kvalitní a dlouhý spánek! Postarejte se o to, abyste spali v úplné tmě 7 – 9 hodin! Snažte se chodit spát ideálně před půlnocí! Nedostatek spánku naši imunitu silně oslabuje, protože tělo nemá prostor pro regeneraci a omezuje tvorbu hormonů, které se pozitivně podílejí na naší fyzické i psychické odolnosti.
Hluboké řízené dýchaní považuji za jeden z nejúčinějších nástrojů, jak nakopnout svůj imunitní systém ve velmi krátké době. Tzn. že pokud jste se podpoře obranyschopnosti organizmu dříve příliš nevěnovali, tak hluboké dýchaní vám může pomoci velmi rychle tělo posílit. Není výjimkou, že dokážeme „rozdýchat“ nastupující onemocnění. Já sama jsem již mnohokrát „rozdýchala“ náběh na chřipku nebo zánět močových cest. O silné energii a radosti, kterou dýchání přináší ani nemluvě.
Ne, nesmějte se, není to výmysl. Wim Hof (ledový muž) podstoupil mnoho studií. Nejznámější je asi ta, kdy mu pod dozorem lékařů a vědců byla vpíchnuta bakterií E.coli, která způsobuje rychlý nástup nemoci doprovázené vysokými horečkami. S ním bylo testováno několik dalších lidí, kteří dýchací cvičení nedělali a pocítili do několika hodin silný nástup nemoci. Wim Hof praktikoval po dobu dvou hodin svá dechová cvičení a jako jediný měl jen lehkou bolest hlavy. Dechovým cvičením dokázal nástup nemoci zvrátit.
Následně Wim Hof tento způsob dýchaní naučil další testované lidi, kterým se stejně jako Wimovi, podařilo nástup nemoci zcela zvrátit. Zůstali zdraví i když podle očekávání měli být nemocní. Tímto testem se vlastně spustila revoluce ve způsobu nahlížení na schopnosti mysli a potenciálu lidského těla ovlivňovat vlastní imunitní systém a zdraví.
Řadou dalších studií bylo potvrzeno, že dechová cvičení podporují významně imunitní systém, psychiku, zlepšují spánek, ulevují u autoimunitních onemocněních.
Efektivita dechu podstatně souvisí s množstvím životní energie, zdravím i vnitřním klidem.
https://www.youtube.com/watch?v=qX5lUUQ2dlc
Otužování významně podporuje životní energii, posiluje kardiovaskulární systém, snižuje zánětlivé procesy v těle, posiluje imunitní systém a zlepšuje celkovou schopnost regenerace. V ledové vodě navíc naše tělo produkuje hormony, které přinášejí dobrou náladu a vnitřní klid..
Otužování chladem je neskutečně efektivní nástroj pro rozvoj mentální i fyzické síly, odolnosti a zdraví. Chlad nás učí přijímat velmi náročné podmínky a zároveň se v nich i hluboce uvolnit. Tuto zkušenost lze potom přenést do jakékoli náročné stresové životní situace. To, že zvládneme stres v ledové vodě proměnit v uvolnění, je podstatná zkušenost pro náš zdravý a šťastný život. Díky tomu se tak stáváme vnitřně svobodní.
Více o přínosech a působení otužování a také dýchaní najdete např. ve videích výše. Doporučuji na Youtube sledovat kanály Wim Hof Method (v angličtině) nebo Martin Thám (ve slovenštině.)
Výživové doplňky představují doplnění, nikoli náhradu vyvážené, živinami nabité stravy. Při správném užívání, ideálně individuálně nastaveném, mohou prospívat zdraví a podporovat imunitní systém. I u výživových doplňků a bylinných preparátů, stejně jako u nastavení optimálního jídelníčku, je dobré nejprve vědět celý příběh člověka. Bez těchto znalostí může totiž být nadměrné dávkování některých doplňků stravy někdy až nebezpečné.
Důvod je stejný, jako při individuálním výběru potravin v rámci programu Metabolic Balance. Každý jsem totiž jiný, máme odlišný genetický základ, jiný zdravotní stav, stav střevního mikrobiomu a proto je potřeba nastavit i užívání doplňků stravy nebo bylin rovněž individuálně. Každý bylinný nebo nutriční doplněk má totiž své specifické působení a způsob, jak je naše tělo zpracovává a využívá. Pro někoho může tedy být působení pozitivní, v některých případech oslabující. Roli zde hraje náš jedinečný zdravotní stav, případné medikace, stav imunitního systému.
Pokud chcete k tomuto tématu přistoupit zodpovědně, je vhodné výběr a dávkování konzultovat se zkušeným naturopatem. Případné nepřiměřené dávkování doplňků stravy může být kontraproduktivní a u oslabených jedinců či rizikových skupin někdy i stav zhoršit.
Co užívám já?
Jenom považuji za důležité upřesnit, že jsem zdravá, více jak 10 let se stravuji protizánětlivě podle svého individuálně nastaveného jídelního plánu Metabolic Balance, podporuji svůj imunitní systém i jiný technikami. Moje doporučení níže jsou tedy obecná (vycházím z toho, které doplňky jsou vhodné pro mě a zároveň patří k těm spíše neutrálním, s minimálním obecným nebezpečím stav zhoršit). Ale určitě doporučuji před tím, než cokoli začnete užívat, konzultaci s naturopatem nebo specialistou na funkční výživu.
Buďme ohleduplní a chovejme se zodpovědně, mysleme na druhé, zvláště ne ty nejslabší, což jsou naše babičky a dědečkové. Vymýšlejme něco, co jim zlepší den, co jim udělá radost. Nechť z nás vyzařují odvaha, síla a klid, které můžeme přenést na ně. Chraňme sebe a podporujme svoji sílu a imunitu hlavně kvůli našim blízkým, kteří jsou nějak oslabení. My případnou nákazu zvládneme, ale pro naše babičky a dědečky nebo lidi s oslabenou imunitou by onemocnění mohlo být fatální.
Zaměřujme svoji pozornost na sílu, odvahu, naději, důvěru a radost. Tam kde je radost, tam není prostor pro strach. Naše radostné prožitky totiž posilují naši psychickou imunitu. A psychická imunita se pak projevuje i v odolnosti fyzické.
Držím nám všem pěsti, ať se nám a i našim nejbližším daří projít touto situací v plném zdraví a s pozitivní myslí… A pamatujte, že tam kde je naše pozornost, to se může dít a to prožíváme… S láskou Bára
Stáhni si zdarma e-book
Objevte klíče ke štíhlejší postavě, skvělé kondici a celkovému zdraví během menopauzy! V eBooku najdete popsané konkrétní zásady a principy stravování, které vycházejí z německého nutričního programu Metabolic Balance, respektují metabolické a hormonální potřeby těla a mohou vám poodhalit, jak aktivně a zdravě zvládnout všechny výzvy spojené s menopauzou. Buďte v souladu se svým tělem a užijte si plnohodnotný život i v této fázi života!