Jak se otužovat - moje zkušenosti s otužováním

Jak se začít otužovat – vstupování do vody

Často se mě ptáte, když vidíte, jak se i během zimy koupu v ledové vodě, jak s takovým otužováním začít. Kdy je ideální začít chodit do přírodní vody? A jakým způsobem tam vstupovat – pomalu se osmělovat a nebo se rovnou ponořit? No a protože je už jaro, tak jsou (vedle podzimu) ideální podmínky na to s otužováním přirozeně začít. Já nejsem instruktor Wim Hof Metody ani žádný otužilecký profík, ale od roku 2018 organizuji kurzy Wim Hof metody v Praze v centru Cordeus, a to ve spolupráci se skvělými instruktory WHM a tak jsem u opravdu parádního zdroje informací. V tomto videu vás vedle povídání vezmu sebou přímo do vody, na jarní koupačku a ukážu vám, jak to dělám já. Další tipy a rady najdete v článku pod videem.

Kdy začít?

1) Na jaře

Nyní je polovina dubna, tedy jaro jak se patří… Pokud vás láká otužování, tak tahle jarní doba (duben, květen) je naprosto ideální. Vzduch je přes den již příjemně teplý, sluníčko začíná hřát (což je při začínání s otužováním velká psychická pomoc), teplota vody každým dnem stoupá, dnes měla krásných 11℃ a tak to je ideální doba s otužováním začít … Pro mě je fajn, když mám ledovou koupel v přírodě 1 – 2x v týdnu.

2) Na podzim

Pokud se na tohle video díváte září, tak i nastupující podzim je ideální dobou na to začít se otužovat. jak to udělat? Prostě se jenom nepřestanete s koncem léta chodit koupat a pokračujete plynule dál – v září, v říjnu a třeba i přes zimu, pokud budete cítit, že vám to dělá dobře a budete mít už více zkušeností. I zde stačí chodit 1 – 2x v týdnu a na 2 – 3 minuty se ponořit po krk do vody 🙂

Jakým způsobem vstupovat do vody?

Vyzkoušejte si dvě možnosti:

1) Jděte tam přímo

Na ledovou vodu se nedá zvyknout, zvláště, když je chladné, zimní počasí. Takže postupné zanořování do vody není z mého pohledu a zkušenosti úplně optimální. Lepší je rovnou vstoupit do vody a ponořit se po krk.

  1. Nejprve se nalaďte na vodu.
  2. Při ponoření se soustřeďte hlavně na hluboký výdech. Výdech naše tělo totiž uvolňuje a zklidňuje jeho reakce. Naopak nádech naše tělo aktivuje a zvyšuje jeho napětí. Proto při otužování myslete primárně na hluboký výdech.
  3. První, co ucítíte bude šok, možná i bolest z té ledové vody – to je zcela přirozené. Nehysterčete, neutíkejte z vody, nekřičte – jenom se soustřeďte na hluboký výdech. Dýchejte! Zklidněte se! Ztište se! Ponořte se do svého těla! Hlavně zhluboka dýchejte.
  4. Během 1. minuty ucítíte, jak se pocity v těle mění. Voda již tolik nestudí, je příjemnější. Stále dýchejte a začněte se i uvolňovat v těle.
  5. Vaše tělo se bude přirozeně bránit tím, že zatne svaly. Vy se snažte o pravý opak, tedy o uvolňování každé části těla, u které cítíte, že se brání a zatíná.
  6. Cílem je pobýt ve vodě 2 – 3 minuty v hlubokém klidu a naprostém uvolnění. Pokud jsou pro vás 2 minuty moc, zkuste vydržet aspoň 1 minutu, postupně čas ve vodě můžete prodlužovat.

2) Vstupujte postupně

Tohle moc nedoporučuji, jak píšu výše. Ale pokud cítíte, že vám tento způsob bude příjemnější, tak jděte do toho. Tento způsob je možný, když je vzduch již teplý a hřeje sluníčko.

  1. Nalaďte se na vodu, soustřeďte se na hluboký výdech. Výdech naše tělo totiž uvolňuje a zklidňuje jeho reakce. Naopak nádech naše tělo aktivuje a zvyšuje jeho napětí. Proto při otužování myslete primárně na hluboký výdech.
  2. Vstupte do vody nejprve po kotníky, chvíli tak zůstaňte a soustřeďte se na hluboký výdech.
  3. Poté postupte po kolena, chvíli tak zůstaňte a soustřeďte se na hluboký výdech.
  4. Poté postupte pod zadek, chvíli tak zůstaňte a soustřeďte se na hluboký výdech.
  5. Poté postupte do pasu, chvíli tak zůstaňte a soustřeďte se na hluboký výdech.
  6. Poté se ponořte po ramena, ruce nechte zkřížené na hrudi, chvíli tak zůstaňte a soustřeďte se na hluboký výdech.
  7. A nakonec se ponořte po krk, ruce stále ponechte zkřížené na hrudi, chvíli tak zůstaňte a soustřeďte se na hluboký výdech.
  8. Zkuste zůstat ve vodě 1 – 2 minuty, kdy se soustředíte na hluboký výdech a uvolňování každé části těla, u které cítíte, že se brání a zatíná. Cílem je zůstat ve vodě v klidu a uvolnění.

Jak se optimálně připravit před otužování?

Otužování je skvělá věc, ale má i svoji přípravu a postup.

  1. DÝCHÁNÍ! Před otužováním si v sedě zadýchám aspoň 1 kolo podle Wim Hof Metody (když je zima, tak dýchám v autě). Tzn. 30 hlubokých nádechů a výdechů se zádržemi dechu. Celé dýchací cvičení si můžete celé vyzkoušet podle videa ZDE>>.
  2. POHYB! Také si protáhnu a rozhýbám tělo. Můžete využít různá protahovací nebo dynamická cvičení. Já se rozhýbávám v pozici tzv. „koňského jezdce“ – „horse stance“, protože mi tenhle pohyb přijde optimální (tento pohyb uvidíte ve videu). Připravuji je ukázkové video.

Co dělat po otužování?

Poté, co vyjdete z vody ven, je třeba se zahřát přirozeně, tedy postupně, na vzduchu. První, co vás napadne, že se chcete rychle osušit a co nejrychleji obléct do teplého oblečení. To není úplně nejlepší nápad, protože vám může být paradoxně ještě větší zima. Je tedy třeba zaměřit se na pomalé, postupné sušení a oblékání. Já praktikuji „horse stance“  i poté, co vyjdu z vody ven. Cvičím tak dlouho, než na vzduchu uschnu a cítím vnitřní teplo.

  1. Vyjděte z vody.
  2. Začněte rovnou cvičit – ideálně podle „horse stance“. Je to cvičení, které je přívětivé ke zkřehlým svalům a promrzlý kostem. Není vhodné dělat hned nějaké rychlé, dynamické pohyby – protože vaše tělo je prostě zkřehlé, takže preferujeme přívětivý pohyb. Dynamiku, běh, skoky, kliky můžete udělat ve chvíli, kdy jste již prohřátí.
  3. Cvičte 1 – 2 minuty a u toho zhluboka dýchejte. Dech totiž krásně zahřívá.
  4. Poté si sundejte mokré plavky a cvičte dál v ručníku, než budete úplně suší.
  5. Potom si oblečte do trička a kalhot a cvičte dál, zároveň s hlubokým dýcháním, dokud nebudete cítit, že je vám příjemné teplo.
  6. Nakonec se oblékněte a je to hotovo 🙂

Naučte se otužovat s profíkem

Pokud se chcete naučit otužovat a sami se na to necítíte, chcete předejít zbytečným chybám a přetížením, potom upřímně doporučuji – navštivte kurzy otužování, které vedou certifikovaní a zkušení instruktoři. My pořádáme kurzy WHM v Praze v centru Cordeus, pod vedením zkušených certifikovaných instruktorů. Aktuální termíny kurzů najdete zde.

Více o kurzech, pořádaných v Praze najdete ZDE>>

Více o Wim Hof Metodě a jejím zakladateli najdete v angličtině ZDE>>

Důležité na závěr – čtěte!

  • Pokud s otužování začínáte, prosím, nikdy nechoďte sami, ale raději vždy s někým, kdo na vás dohlédne!
  • Vždy se, prosím, pohybujte raději v místě, kde stačíte, nechoďte do hloubky! Pokud nemáte zkušenosti, může se stát, že neporozumíte signálům svého těla a místo přínosů si můžete ublížit.
  • Pokud s otužování začínáte, prosím, neplavte ani neponořujte hlavu – to je mnohem vyšší level, a vyžaduje to opravdu hluboké zkušenosti.
  • Pokud se cítíte vyčerpání a nebo nemocní, tak s otužováním raději nezačínejte. Počkejte, až budete fit.
  • Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem nebo se zkušeným instruktorem otužování.
Mám ráda otužování - Bára Wolfová Balcarová

Miluju otužování – zamilujte se taky!

Jezte chytře, zhubněte a omládněte! Strava pro zdravý metabolizmus, optimální hmotnost a extra energii. Jmenuji se Bára a mojí profesí a zároveň i velkou vášní je zdravé jídlo, které ctí a respektuje metabolickou jedinečnost našeho těla. Specializuji se jako odborný výživový poradce v unikátním výživovém projektu Metabolic Balance®, který probíhá za spolupráce týmu zahraničních lékařů a odborníků na výživu z institutu Metabolic Balance® v německém Isenu. Pomáhám lidem pochopit, respektovat a ctít potřeby svého jedinečného těla, zhubnout, zlepšit trávení a zažívání a zároveň dlouhodobě podporovat své zdraví pomocí metabolicky vstřícné stravy. Můj příběh si přečtěte zde >>
eBook na hubnutí zdarma - 11 tipů jak zhubnout v menopauze

Stáhni si zdarma e-book

11 tipů jak zhubnout i v menopauze

Objevte klíče ke štíhlejší postavě, skvělé kondici a celkovému zdraví během menopauzy! V eBooku najdete popsané konkrétní zásady a principy stravování, které vycházejí z německého nutričního programu Metabolic Balance, respektují metabolické a hormonální potřeby těla a mohou vám poodhalit, jak aktivně a zdravě zvládnout všechny výzvy spojené s menopauzou. Buďte v souladu se svým tělem a užijte si plnohodnotný život i v této fázi života!