Wim Hof Metoda v Praze

Proč se pravidelně nořím do ledu a co mi to přináší?

Na workshopu s nořením do ledu jsem byla v listopadu 2018, v Bratislavě, u instruktora Wim Hof Metody, Martina Tháma. Tam jsem získala svoji první “ledovou” zkušenost. I když jsem se tenkrát moc těšila, tak ve chvíli, kdy Martin otevřel mrazák plný ledu, chytla mě naprostá panika a já jsem byla přesvědčena, že tam prostě nevlezu 😉. Ale vlezla! Pod laskavým a zkušeným vedením Martina jsem tam nejen v klidu vlezla, ale dokonce si to i radostně užila.

Od té doby uběhla již nějaká doba, kdy své tělo pravidelně vystavuji chladu a díky tomu sklízím mnohé “ovoce”, které chlad tělu, mysli i duši přináší, o kterém jsem neměla ani tušení 👍. A musím říci, že ponořit se po krk do mrazáku plného ledu mi v současné době jde samo… Je to neuvěřitelné, ale je to pro mě vždy velmi příjemné. Stačilo tohle prožít jednou, pod správným vedením, a od té doby to jde vždycky…

Protože žiji v Praze a ne vždy mám čas dojíždět za koupáním v přírodních vodách (i když je to jasně nejkrásnější), pořídili jsme si na terasu do práce mrazák👌. Pracuji v centru Cordeus, které se zaměřuje na služby z oblasti celostního zdraví a prevence, a tak Wim Hof techniky zcela odpovídají zaměření toho centra, a proto máme mrazák na terase 😉.

Mrazák jsem si opravdu zamilovala. Mohu se do ledu nořit po krk po celý rok, ve dne, v noci 😊 (já to teda dělám 1-2x v týdnu 😉).

Lidé se mě často ptají, co mi to přináší, proč tohle bláznovství podstupuji? Tady je moje odpověď…

Jaké jsou tedy přínosy otužování, noření do ledu a dýchání?

I) Má to pozitivní vliv na psychiku

 • Parádně to zklidní mysl
 • Naučíte se zpracovat a uvolnit stresu související s výkonem či výsledkem
 • Výrazně klesá hladina úzkosti a dráždivosti
 • Zlepšují se rozhodovací procesy, pohybová koordinace a hlavně emocionální kontrola

Když se totiž ponořím po krk do ledu, vše se náhle zastaví a zpomalí, cítím hluboké spojení se svým dechem, tělem, sama se sebou, mohu se spojit s tím, jaká skutečně uvnitř jsem. Jsem „tady a teď“, je to velmi silné propojení s přítomností. Pro mě je to asi ten nejintenzivnější druh meditace, který jsem kdy zažila a který mě baví a těší nejvíc ze všech.

Cítím takovou absolutní čirou radost… Pokusím se to popsat – je to jako kdyby tahle radost tryskala až z hlubin země a její množství bylo nekonečné. Mohu si ji kdykoli nabrat plnými hrstmi, v kterýkoli okamžik, v kteroukoli situaci. Tento druh radosti, díky ponoru do ledové vody, cítím v každé buňce těla (vím, že se to může zdát nadsazené, ale popisuji své skutečné pocity).

Díky ledu jsem si mohla „sáhnout“, zavnímat, uchopit a prožít takový ten skutečně hluboký klid, o kterém se všude píše a který jsem dříve neznala, i když jsem si myslela, že ho znám. Je to ten vnitřní klid, který lze přirovnat k hlubinám oceánu, kde na hladině může probíhat bouře a obrovské vlnobití, ale na úplném dně, tam je prostě ticho a klid. A tenhle prožitek a zkušenost mi zprostředkovává právě ten led nebo ledová voda.  Jde o ten “pra-klid” – hluboký klid, který je pro nás všechny stále přítomný, všichni ho někde hluboko uvnitř sebe máme a možná i známe, akorát jsme na něj zapomněli a neumíme si ho navodit ani prožít. A led nám tenhle “pra-klid” dokáže přivolat zpět, led nám ho ukáže a hlavně nás ho naučí znovu, vědomě a intenzivně prožívat. A to jak ve svém vědomí a mysli, tak na úrovni biochemie, hormonů a buněk…

Nejcennější pro mě je to, že právě tuhle zkušenost, to procítění toho hlubokého klidu, lze přenést do všech oblastí života.

Zkušenost, že když nás něco bolí, když je nám něco sakra nepříjemný, když nás něco moc trápí nebo rozčiluje, když jsme v akutním nebo chronickém stresu nebo v opravdu hnusný situaci, tak i v těchto složitých a těžkých životních situacích se mohu/ dokážu cítit v hlubokém klidu (skutečném, nehraném, nesmyšleném) a dokonce mnohdy i prožívat radost (často se v ledu usmívám). Stačí jenom ten “životní led”, se kterým se setkáváme,  “přijímat a odevzdat, prostě pustit…. (Jasně, trochu to zjednodušuji, ale mě tohle opravdu pomohlo víc, než stohy chytrých knih a seminářů osobního růstu).

Konfrontace s ledem jde totiž na dřeň, je skutečná, není možné „hrát žádné divadlo“, není možné to „okecat“ – ale tohle musíme opravdu prožít a opravdu zvládnout … Sám led je křehký a odolný zároveň a tak nás konfrontuje s s tím samým v nás – naší křehkostí a ukrytou odolností zároveň…

Wim Hof Metoda v Praze

Led je můj kámoš a led jsem si zamilovala – je to můj nejlepší terapeut…

II) Co to dělá s mým tělem aneb vnější přínosy pro tělo

A protože jsem žena, tak to taky dělám trochu i z “marnivých” důvodů. Jako třeba, že se mi líbí to, že si mé tělo snáze udržuje optimální váhu, lépe hubne (když je to třeba), zlepšila se mi celková elasticita kůže, mizí celulitida, mám lepší pleť, jiskru v očích, kvalitnější vlasy, tělo se zpevňuje a tvaruje… Prostě přínosy otužování je nejen cítit zevnitř, ale pokud se dělá správně, tak je vidět zvenčí…

III) No a pak je tady to, jak otužování ovlivňuje pozitivně tělesnou biochemii

Aktivuje periferní prokrvení (kontrakce cév v chladu)

 • podporuje detoxikaci – zrychluje vyplavování škodlivých produktů metabolismu (laktát, histamin)
 • výrazně zlepšuje metabolismus tkání
 • způsobuje rychlejší hojení zranění a urychluje snižování zánětlivých parametrů

Aktivuje vylučování hormonů

 • tělo vylučuje přirozené kortikoidy, které mají pozitivní vliv na snižování zánětlivých procesů v organismu (tělo vytvoří jen takové množství, které je nutné k eliminaci zánětlivého procesu)
 • tělo vylučuje endorfiny, které pozitivně ovlivňují naši dobrou náladu a také tlumí bolest (jsou několikanásobně účinnější než morfium), u mužů zvyšuje produkci testosteronu a také zvyšuje výkonnost při silovém a vytrvalostním tréninku

Podporuje svalové uvolnění

 • snižuje svalový tonus snížením rychlosti vedení nervových vláken
 • zpomaluje přenos vzruchů v oblasti přechodu nervu do svalu
 • svalové uvolnění tak výrazně zkracuje dobu regenerace

Snižuje pocity bolesti (6-8h) a únavy vlivem

 • snižuje rychlost vedení nervových vláken
 • blokuje přenos vzruchů pocitových receptorů v kůži
 • zvyšuje vyplavování metabolitů z buňky

Díky otužování se cítím prostě mnohem, mnohem zdravější, svěžejší, lépe zvládám stres a mám k dispozici i mnohem více energie.

Je krásné vidět, že když své tělo a mysl vědomě vystavujeme správně dávkovanému diskomfortu, třebas v podobě chladu, hladu či strachu – prožíváme pak svůj život v mnohem větším komfortu. Aneb jak se říká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!“ A tohle platí opravdu na 200%!
Jezte chytře, zhubněte a omládněte! Strava pro zdravý metabolizmus, optimální hmotnost a extra energii. Jmenuji se Bára a mojí profesí a zároveň i velkou vášní je zdravé jídlo, které ctí a respektuje metabolickou jedinečnost našeho těla. Specializuji se jako odborný výživový poradce v unikátním výživovém projektu Metabolic Balance®, který probíhá za spolupráce týmu zahraničních lékařů a odborníků na výživu z institutu Metabolic Balance® v německém Isenu. Pomáhám lidem pochopit, respektovat a ctít potřeby svého jedinečného těla, zhubnout, zlepšit trávení a zažívání a zároveň dlouhodobě podporovat své zdraví pomocí metabolicky vstřícné stravy. Můj příběh si přečtěte zde >>
eBook na hubnutí zdarma - 11 tipů jak zhubnout v menopauze

Stáhni si zdarma e-book

11 tipů jak zhubnout i v menopauze

Objevte klíče ke štíhlejší postavě, skvělé kondici a celkovému zdraví během menopauzy! V eBooku najdete popsané konkrétní zásady a principy stravování, které vycházejí z německého nutričního programu Metabolic Balance, respektují metabolické a hormonální potřeby těla a mohou vám poodhalit, jak aktivně a zdravě zvládnout všechny výzvy spojené s menopauzou. Buďte v souladu se svým tělem a užijte si plnohodnotný život i v této fázi života!