Wim Hof Metoda v Praze

Proč se pravidelně nořím do ledu a co mi to přináší?

Na workshopu s nořením do ledu jsem byla v listopadu 2019, v Bratislavě, u instruktora Wim Hof Metody, Martina Tháma. Tam jsem získala svoji první “ledovou” zkušenost. I když jsem se tenkrát moc těšila, tak ve chvíli, kdy Martin otevřel mrazák plný ledu, chytla mě naprostá panika a já jsem byla přesvědčena, že tam prostě nevlezu 😉. Ale vlezla! Pod laskavým a zkušeným vedením Martina jsem tam nejen v klidu vlezla, ale dokonce si to i radostně užila.

Od té doby uběhla již nějaká doba, kdy své tělo pravidelně vystavuji chladu a díky tomu sklízím mnohé “ovoce”, které chlad tělu, mysli i duši přináší, o kterém jsem neměla ani tušení 👍. A musím říci, že ponořit se po krk do mrazáku plného ledu mi v současné době jde samo… Je to neuvěřitelné, ale je to pro mě vždy velmi příjemné. Stačilo tohle prožít jednou, pod správným vedením, a od té doby to jde vždycky…

Protože žiji v Praze a ne vždy mám čas dojíždět za koupáním v přírodních vodách (i když je to jasně nejkrásnější), pořídili jsme si na terasu do práce mrazák👌. Pracuji v centru Cordeus, které se zaměřuje na služby z oblasti celostního zdraví a prevence, a tak Wim Hof techniky zcela odpovídají zaměření toho centra, a proto máme mrazák na terase 😉.

Mrazák jsem si opravdu zamilovala. Mohu se do ledu nořit po krk po celý rok, ve dne, v noci 😊 (já to teda dělám 1-2x v týdnu 😉).

Lidé se mě často ptají, co mi to přináší, proč tohle bláznovství podstupuji? Tady je moje odpověď…

Jaké jsou tedy přínosy otužování, noření do ledu a dýchání?

I) Pozitivní vliv na psychiku

 • Klidná mysl
 • Uvolnění stresu souvisejícího s výkonem či výsledkem
 • Hladina úzkosti a dráždivosti výrazně klesá
 • Zlepšuje se rozhodovací proces, pohybová koordinace a emocionální kontrola

Když se totiž ponořím po krk do ledu, vše se náhle zastaví a zpomalí, cítím hluboké spojení se svým dechem, tělem, sama se sebou, taková jaká skutečně jsem. Vnímán tady a teď. Je to pro mě asi nejintenzivnější druh meditace, který mě baví a těší nejvíc ze všech.

Cítím takovou čirou radost… jako kdyby tahle radost tryskala z hlubin země a její množství bylo nekonečné. Mohu si ji kdykoli nabrat plnými hrstmi, v kterýkoli okamžik, v kteroukoli situaci.

Díky ledu vnímám, prožívám a uchopuji takový ten skutečně hluboký klid, který jsem dříve neznala, i když jsem si myslela, že ho znám. Je to ten vnitřní klid, který lze přirovnat k hlubinám oceánu, kde na hladině může probíhat bouře a obrovské vlnobití, ale na úplném dně, tam je ticho a klid. A tenhle prožitek a zkušenost mi zprostředkovává právě led, tenhle “praklid” – klid, který je pro nás všechny stále přítomný, všichni ho někde hluboko uvnitř sebe máme a možná i známe, akorát jsme na něj zapomněli a neumíme si ho navodit. Led nám tenhle “praklid” dokáže přivolat zpět, led nás ho znovu naučí prožívat.

Nejcennější pro mě je to, že právě tuhle zkušenost procítění toho hlubokého klidu lze přenést do všech oblastí života. Zkušenost, že když nás něco bolí, je nám něco sakra nepříjemný, když nás něco trápí nebo rozčiluje, když jsme v akutním nebo chronickém stresu nebo v sakra hnusný situaci, tak i v těchto složitých a těžkých životních situacích se mohu cítit v hlubokém klidu (skutečném, nehraném, nesmyšleném) a dokonce mnohdy i prožívat radost. Stačí jenom ten “životní led”, se kterým se setkáváme,  “přijímat a pouštět” 💜❤️💙. (Jasně, trochu to zjednodušuji, ale mě tohle opravdu pomohlo víc, jak stohy chytrých knih a seminářů osobního růstu).

Konfrontace s ledem jde totiž na dřeň, je skutečná, není možné „hrát žádné divadlo“, není možné to „okecat“ – ale tohle musíme opravdu prožít a opravdu zvládnout …

Wim Hof Metoda v Praze

Led je můj kámoš a led jsem si zamilovala – je to můj nejlepší terapeut…

II) Co to dělá s mým tělem aneb vnější přínosy pro tělo

A protože jsem žena, tak to taky dělám trochu i z “marnivých” důvodů. Jako třeba, že se mi líbí to, že si mé tělo snáze udržuje optimální váhu, lépe hubne (když je to třeba), zlepšila se mi celková elasticita kůže, mizí celulitida, mám lepší pleť, jiskru v očích, kvalitnější vlasy, tělo se zpevňuje a tvaruje… Prostě otužování je vidět i zvenčí…

III) No a pak je tady to, jak otužování ovlivňuje pozitivně biochemii těla…

Aktivuje periferní prokrvení (kontrakce cév v chladu)

 • Zrychluje vyplavování škodlivých produktů metabolismu (laktát, histamin)
 • Výrazně zlepšuje metabolismus tkání
 • Způsobuje rychlejší hojení zranění a urychluje snižování zánětlivých parametrů.

Aktivuje vylučování hormonů

 • přirozené kortikoidy – eliminují zánětlivé procesy v organismu, tělo vytvoří jen takové množství, které je nutné k eliminaci zánětlivého procesu
 • endorfiny – pozitivně ovlivňují dobrou náladu člověka a tlumí bolest, jsou několikanásobně účinnější než morfium, u mužů zvyšuje produkci testosteronu, zvyšuje výkonnost při silovém a vytrvalostním tréninku.

Podporuje svalové uvolnění

 • snížení svalového tonusu snížením rychlosti vedení nervových vláken
 • snížení přenosu vzruchů v oblasti přechodu nervu do svalu
 • svalové uvolnění výrazně zkracuje dobu regenerace

Snižuje pocity bolesti (6-8h) a únavy vlivem

 • snížení rychlosti vedení nervových vláken
 • zablokováním přenosu vzruchů pocitových receptorů v kůži
 • důsledkem zvýšeného vyplavování metabolitů z buňky

Díky otužování se cítím prostě mnohem, mnohem zdravější, svěžejší, lépe zvládám stres a mám k dispozici i mnohem více energie.

Je krásné vidět, že když své tělo a mysl vědomě vystavujeme správně dávkovanému diskomfortu, třebas v podobě chladu, hladu či strachu – prožíváme pak svůj život v mnohem větším komfortu. Aneb jak se říká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!“ A tohle platí opravdu na 200%!

A protože vidím a cítím, jak správně aplikované otužování chladem pomáhá zlepšit celkovou kvalitu života a jsem z toho opravdu nadšená, tak jsem se rozhodla zkusit zprostředkovat tento zážitek i těm z vás, které to oslovuje, ale třeba se necítíte úplně tak jistí na to, abyste s tím začali sami.

Více o workshopech WHM, které pořádáme v Praze pod vedením Martina Tháma, najdete ZDE>>.

Jezte chytře, zhubněte a omládněte! Strava pro zdravý metabolizmus, optimální hmotnost a extra energii. Jmenuji se Bára a mojí profesí a zároveň i velkou vášní je zdravé jídlo, které ctí a respektuje metabolickou jedinečnost našeho těla. Specializuji se jako odborný výživový poradce v unikátním výživovém projektu Metabolic Balance®, který probíhá za spolupráce týmu zahraničních lékařů a odborníků na výživu z institutu Metabolic Balance® v německém Isenu. Pomáhám lidem pochopit, respektovat a ctít potřeby svého jedinečného těla, zhubnout, zlepšit trávení a zažívání a zároveň dlouhodobě podporovat své zdraví pomocí metabolicky vstřícné stravy. Můj příběh si přečtěte zde >>

Stáhni si zdarma e-book:

9 tipů jak upravit svoji váhu

Odhalte tajemství štíhlé postavy, trvalého zdraví, skvělé kondice a dlouhověkosti! Poznejte jednoduché tipy a triky pro zdravé hubnutí, omlazení, lepší kondici a extra energii. Všechna doporučení z eBooku mají za cíl, vedle úpravy hmotnosti, podpořit vaše metabolické zdraví a posílit vaši imunitu.