Změna není pohodlná a často bolí, ale stojí za to

Snažíte se ve svém životě o nějakou pozitivní změnu? Chcete zhubnout, naučit se jíst zdravě, začít běhat nebo každý den cvičit, chcete se začít otužovat apod.? Snažíte se, ale pořád se vám to nedaří tak, aby se nové návyky staly vaší přirozeností a přinášely vám radost? Měli byste vědět, že změny prostě někdy pěkně bolí. Často pro nás nejsou pohodlné a nutí nás vystupovat ze své komfortní zóny. A ne jen na chvíli, jednou nebo dvakrát, zatnu zuby a je to! Ale pravidelně, každý den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem – prostě dlouhodobě.  

Chcete zhubnout, ale je nepohodlné měnit způsob stravování. Chcete mít štíhlé a pevné tělo, ale je nepohodlné každý den se pravidelně hýbat a cvičit, když jste to doposud nedělali. Chcete podporovat svoji imunitu a být odolní a zdraví, ale je nepohodlné každý den dělat po probuzení dechová cvičení a zakončit ranní hygienu ledovou sprchou nebo koupelí v řece či jezeře… Chtěli byste toho tolik změnit a mít ve svém životě jinak, ale ono je to tak pracné, a prostě se vám nechce – protože to bolí a je to určitý druh nepohodlí.

Většina z nás máme tu zkušenost, že změna je vždycky zpočátku hodně nepohodlná, než si v našem životě pevně “sedne na zadek” a trvale tam zakotví. Každá změna je totiž dost energeticky náročná. Pro mozek je náročné akceptovat nebo si ideálně přivlastnit jakoukoliv změnu či novou dovednost. Ale fixujte jednu věc – co se mozek jednou naučí, už se nikdy neodnaučí. Jen těžko se můžete odnaučit bruslit, jezdit na kole nebo řídit auto, že?

Lenost a pohodlí by neměly vítězit

Kvůli tomu, že změny jsou nepohodlné, stává se, že jejich začlenění do života nekončí úspěchem. Ve své praxi, bohužel, často vidím, jak s velkým nadšením např. vstupují lidé do programu Metabolic Balance®. Strašně moc chtějí zhubnout, chtějí zlepšit pomocí stravy své zdraví, se vším na začátku souhlasí, chtějí co nejrychleji začít (kdy včera bylo pozdě), ale bohužel, tohle nadšení a odhodlání u některých vydrží jen krátce.

Objeví se nějaký první diskomfort, přijde nějaké menší nepohodlí (ať již s nakupováním a sháněním potravin, přípravou jídel, nutnosti si nějaký čas porce vážit, s počátečními pocity „nedostatku“, omezení apod.) a člověk, třeba již po prvním měsíci, začne zaměřovat pozornost přednostně právě na to negativní, co ho při té změně „bolí“, co je pro něj nepohodlné.

A jak s tím začíná bojovat a vnitřně se vztekat, tak ztrácí tu svoji dlouhodobou vizi, hodně oslabuje svůj původní záměr, proč se pro tu danou změnu rozhodl – a to je většinou začátek konce! A je jedno, zda se to týká stravy, cvičení, otužování nebo jiných pozitivních změn a dovedností.

Já se s tím, díky své profesi, setkávám samozřejmě nejvíce právě u tématu stravování. Vídám to u některých svých klientů, ale často i v příspěvcích na sociálních sítích… V jedné větě např. slyším, že už pana XY nebaví jíst pořád jen saláty, a hned v druhé mi řekne, že přece nebude trávit vařením v kuchyni celý den, protože na to nemá čas.

Nebo paní XY si stěžuje na to, že nemá čas připravovat si tři kvalitní jídla denně, protože je celý den na cestách, ale hned vzápětí slyším, že strava jí připadá příliš jednostranná. Chápu to, rozumím tomu, změna může být prostě pro mnohé náročná a přináší sebou někdy i značné nepohodlí a výzvy vidět věci jinak, než doposud, ale pokud chci cokoli ve svém životě změnit, musím se prostě začít chovat a dělat věci jinak, než doposud.

Důležité je si ujasnit, co je tím vaším záměrem, a stále si připomínat, proč jste tu změnu ve svém životě vlastně chtěli.

Kdo chce, tak hledá cestu a způsoby, jak změny docílit. A kdo nechce, tak hledá důvody, proč to zrovna nejde a nebo proč je zvolená změna či směr špatný, chybný, nevhodný.

Bez práce nejsou koláče

Pokud chcete cokoli ve svém životě změnit, připravte se nejprve na pořádnou makačku, připravte se i na nepohodlí. A ano – může to bolet. Když chcete zhubnout, zlepšit nebo podporovat své zdraví pomocí přenastavení stravy, nemusí to být hned z počátku příjemné, může to vyžadovat velkou sebedisciplínu, přijetí nepohodlí a vaši vytrvalost. Když se chcete naučit otužovat, může to být zpočátku hrůza! Ale krůček za krůčkem to s určitou dávkou odhodlání zvládnete a každá další studená sprcha nebo ponoření se do ledové vody bude příjemnější . To samé platí při cvičení apod. Zpočátku vás budou svaly a celé tělo bolet, ale díky pravidelnosti tyhle nepříjemné pocity zmizí a zůstane jen super pocit.

Pokud chcete růst, tak je potřeba přijmout nepohodlí a diskomfort jako výzvu a inspiraci. Pokud chcete cokoli změnit, musíte začít dělat věci jinak, než doposud.
Chcete-li nahradit nějaký svůj hluboce zakořeněný návyk (nebo spíš zlozvyk) novou, pozitivní změnou, je potřeba na tu změnu stále vědomě myslet, je třeba se na ni stále hluboce soustředit, je třeba ji stále opakovat a trénovat, což je samozřejmě pro mnohé z nás často nepříjemné až dokonce bolestivé a také velmi energeticky náročné. A to je také důvod, proč to mnozí vzdávají dříve, než dojdou k vytyčenému cíli.

Pozitivní změna vám zlepší kvalitu celého života

Je důležité připomenout, že pokud se vám jakákoli pozitivní změna podaří uskutečnit, změní se vám k lepšímu celý život. Mnohdy platí, že pokud změníte jednu věc, jednu oblast života, často tato jedna změna spustí i změny další, a to v jiných oblastech našeho života. Je to taková magická synergie.

Tohle je krásně vidět na příbězích mých klientů. Začnou jíst vstřícně k potřebám svého těla. Díky programu Metabolic Balance® svému tělu porozumí více do hloubky, začnou mnohem lépe vnímat a cítit jeho potřeby, a najednou cítí, že se chtějí začít i více a pravidelně hýbat. Takže k novému způsobu stravování přidávají i pravidelný pohyb, který doposud opomíjeli. Ale zároveň cítí, že by chtěli i více a vhodně relaxovat a dát si prostor pro regeneraci – a tak začnou třeba chodit na masáže, na dlouhé procházky do přírody, apod. Ale hlavně k sobě začnou být ještě více vstřícní a laskaví. A tahle nenápadně narůstající sebe-laskavost sebou přirozeně přináší i lepší vztah se sebou samým – a tak se přirozeně začínají obklopovat více tím, co je těší a dělá jim dobře na těle i na duši… Celý život a jeho priority se tak pomalinku mění ve prospěch zdravého a harmonického způsobu života.

Ať už se jedná o jakoukoli novou pozitivní dovednost nebo změnu, kterou se snažíte zařadit do svého života tak pamatujte, že změna není pohodlná, ale je to součást našeho růstu…

  • Změna není nikdy pohodlná. Pravděpodobně to bude zpočátku dost nepříjemné, než se to stane přirozenou a příjemnou součástí vašeho života.
  • Pokud ale změníte svůj přístup, změní se úplně všechno!
  • Pokud chcete růst, je nezbytné přijmout případné nepohodlí jako výzvu a inspiraci.
  • Je důležité stále myslet na svůj záměr, posilovat ho a stále ho mít na očích. Je důležité soustředit se na tu danou změnu/ dovednost a vědomě na ni myslet.
  • Je třeba si často připomínat, proč jste s tím vším začali.
  • Rozhodněte se dodržovat svá předsevzetí, i když se vám nechce.
  • A pokud se vám to pořád nedaří, opakujte a trénujte to pořád dokola, znovu, znovu a znovu, dokud se při tom nebudete cítit pohodlně.
  • A pokud se vám to daří, pokračujte v tom a nepřestávejte…
To je cesta učení a růstu…🌱🌱🌱

 Přeji vám silný záměr a odhodlání k tomu všechny své pozitivní změny dotáhnout do konce. Nevzdávejte to! Bára 💕
Bára Wolfová Balcarová - poradce Metabolic Balance, hubnuzí a zdravý metabolizmus

Bára Wolfová Balcarová – poradce Metabolic Balance, hubnuzí a zdravý metabolizmus

Stáhni si zdarma e-book:

9 tipů jak upravit svoji váhu

Odhalte tajemství štíhlé postavy, trvalého zdraví, skvělé kondice a dlouhověkosti! Poznejte jednoduché tipy a triky pro zdravé hubnutí, omlazení, lepší kondici a extra energii. Všechna doporučení z eBooku mají za cíl, vedle úpravy hmotnosti, podpořit vaše metabolické zdraví a posílit vaši imunitu.